
Tasapainoista pitoa ja ajotuntumaa
Nokian Tyres
Nordman RS2
Tuote on poistunut tuotannosta. Uusi versio tuotteesta on julkaistu.
Nokian Tyres
Nordman RS2
Luotettava kitkarengas henkilöautoihin
Nokian Tyres Nordman RS2 -kitkarengas takaa kestävän, luotettavan ja turvallisen ajokokemuksen pohjoisen talviolosuhteissa. Erinomainen vaihtoehto autoilijalle, joka haluaa liikkua kaikissa talvikeleissä mukavasti ja kevyesti rullaten.
- HYVÄ JÄÄPITO
- TURVALLINEN JA TARKKA MÄRÄLLÄ JA LUMISELLA TIELLÄ
- ALHAINEN POLTTOAINEENKULUTUS
Käyttäjäarviot
Arvosana 4.2 perustuu 6 käyttäjäarvioon
Arvioni tuotteesta
Ominaisuudet
Ostamatta paras!
Rutiköyhä • 3 vuotta sitten
Kilometriäkään en ole ajanut ja jo tuntuu ettei parempaa ole!
Nokian Renkaat ei ole tarkastanut tuotearvioiden alkuperää.
Oliko tämä arvio hyödyllinen?
Rengaskoot
Lisää tietosi henkilökohtaisia rengastuloksia varten175/70 R 13 82R
Kokonimaksimikuorma 475 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | D |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 175 mm |
| Korkeus | 70 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 13 in |
| Kantavuus | 82 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
155/65 R 14 75R
Kokonimaksimikuorma 387 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | D |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 155 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 14 in |
| Kantavuus | 75 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
175/65 R 14 86R XL
Kokonimaksimikuorma 530 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 175 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 14 in |
| Kantavuus | 86 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
175/70 R 14 88R XL
Kokonimaksimikuorma 560 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 175 mm |
| Korkeus | 70 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 14 in |
| Kantavuus | 88 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
185/60 R 14 82R
Kokonimaksimikuorma 475 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 185 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 14 in |
| Kantavuus | 82 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
185/65 R 14 90R XL
Kokonimaksimikuorma 600 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 185 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 14 in |
| Kantavuus | 90 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
185/70 R 14 92R XL
Kokonimaksimikuorma 630 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 185 mm |
| Korkeus | 70 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 14 in |
| Kantavuus | 92 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
175/65 R 15 88R XL
Kokonimaksimikuorma 560 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 175 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 15 in |
| Kantavuus | 88 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
185/55 R 15 86R XL
Kokonimaksimikuorma 530 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 185 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 15 in |
| Kantavuus | 86 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
185/60 R 15 88R XL
Kokonimaksimikuorma 560 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 185 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 15 in |
| Kantavuus | 88 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
185/65 R 15 92R XL
Kokonimaksimikuorma 630 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 185 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 15 in |
| Kantavuus | 92 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
195/55 R 15 89R XL
Kokonimaksimikuorma 580 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 72 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 195 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 15 in |
| Kantavuus | 89 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
195/60 R 15 92R XL
Kokonimaksimikuorma 630 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 72 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 195 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 15 in |
| Kantavuus | 92 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
195/65 R 15 95R XL
Kokonimaksimikuorma 690 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 72 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 195 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 15 in |
| Kantavuus | 95 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
205/65 R 15 99R XL
Kokonimaksimikuorma 775 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 72 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 205 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 15 in |
| Kantavuus | 99 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
205/70 R 15 100R XL
Kokonimaksimikuorma 800 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 72 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 205 mm |
| Korkeus | 70 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 15 in |
| Kantavuus | 100 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
195/55 R 16 91R XL
Kokonimaksimikuorma 615 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 72 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 195 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 16 in |
| Kantavuus | 91 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
205/55 R 16 94R XL
Kokonimaksimikuorma 670 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 72 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 205 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 16 in |
| Kantavuus | 94 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
205/60 R 16 96R XL
Kokonimaksimikuorma 710 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 72 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 205 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 16 in |
| Kantavuus | 96 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
215/55 R 16 97R XL
Kokonimaksimikuorma 730 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 72 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 215 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 16 in |
| Kantavuus | 97 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
215/60 R 16 99R XL
Kokonimaksimikuorma 775 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 72 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 215 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 16 in |
| Kantavuus | 99 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
215/55 R 17 98R XL
Kokonimaksimikuorma 750 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 72 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 215 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 17 in |
| Kantavuus | 98 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
225/50 R 17 98R XL
Kokonimaksimikuorma 750 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 72 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 225 mm |
| Korkeus | 50 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 17 in |
| Kantavuus | 98 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
225/55 R 17 101R XL
Kokonimaksimikuorma 825 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | E |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 72 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 225 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 17 in |
| Kantavuus | 101 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
Pumppulamelli
Tehokasta pitoa märällä ja jäisellä tiellä
Patentoidut pumppulamellit tehostavat renkaan pitoa erityisesti märällä ja jäisellä tiellä. Renkaan reunoilla, sen olkapään kuviopaloissa on taskumaisia lamelleja, jotka poistavat vettä tienpinnasta. Tämä varmistaa pitävän kosketuksen ajoalustaan.
Lamellinherättäjät
Jää- ja lumipitoa ääritilanteissa
Renkaan kulutuspinnan reunalla olevat lamellinherättäjät tehostavat lamellien toimintaa kaikkein liukkaimmilla keleillä. Lamellinherättäjät takaavat ajoturvallisuuden nopeasti vaihtelevissa keliolosuhteissa, kun leveämpi lamelli aukaisee kapeamman toimintaan. Tämä toiminto tuo lisää pitoa ääritilanteisiin, kun tuntuma tiehen on lähes olematon.
Kulumisvaroitin ( Winter Safety Indicator, WSI)
Käyttömukavuutta ja turvallisuutta
Käyttömukavuutta ja turvallisuutta lisää renkaan kulumisvaroitin. Renkaassa olevat numerot ilmaisevat kulutuspinnan pääurien syvyyden millimetreinä. Numerot häviävät, kun rengas kuluu. Lumikidetunnus viestii renkaan talviturvallisuudesta. Lumikiteen kuluttua pois autoilijan on syytä hankkia uudet talvirenkaat riittävän turvallisuuden varmistamiseksi. Turvalliseen talviajoon tarvitaan noin 4 millimetrin uransyvyyttä.
95 % arvioijista suosittelee tuotteitamme
Järkevä kuluttaja vaatii ostamiltaan tuotteilta paljon. Vuosia kestävän käytön aikana syntyy vahva tunne siitä, oliko ostos onnistunut.
Tee käyttäjäarvio renkaistasi!
Tuotteiden käyttäjäarviointeja
20292
4.5

