Löydä autoosi parhaiten sopivat renkaat
Nokian Tyres
HAKKAPELIITTA® R5 SUV
Pidon ytimessä
Nokian Tyres Hakkapeliitta® R5 SUV on kitkarengas henkilöautoihin, crossovereihin ja katumaastureihin. Se tarjoaa vakaata ajettavuutta, vahvuutta ja kulutuskestävyyttä suurempiin ja tehokkaampiin ajoneuvoihin sekä kantaa korkeita pyöräkuormia vaativissa talviolosuhteissa. Arctic Grip Crystals -pitokiteet tukevat vahvaa jääpitoa, ja aramidivahvistetut sivupinnat parantavat renkaan kestävyyttä iskuja ja viiltoja vastaan.
- Vahvaa talvipitoa ja tasapainoista ajettavuutta
- Vakaata ja miellyttävää ajokokemusta
- Energiatehokasta liikkumista
- Aramidivahvistetut sivupinnat antavat kestävyyttä ja suojaa
Käyttäjäarviot
Arvosana 4.7 perustuu 94 käyttäjäarvioon
Arvioni tuotteesta
Ominaisuudet
Viidennet talvikitkat lantikkaan
Allu • 3 päivää sitten
Täysin äänetön. Lumessa järkyttävä pito. Turha lähteä nastalla rinnalle. Menee hyvin sohjossa ja jäällä. Vesi peilijää 5 pv vuodessa, jolloin tiehen kylvetty hiekka toimii hyvin nastoina. Kestää 2,5 talvea ja 3-4 kesää. Eli edullinen sitä nähden.
Nokian Renkaat ei ole tarkastanut tuotearvioiden alkuperää.
suosittelen tätä tuotetta
Oliko tämä arvio hyödyllinen?
Todella mukavat, hiljaiset ja turvalliset kitkarenkaat.
Larmis82 • 7 kuukautta sitten
Kahden viikon ja yli 1000km vaihtelevan ajon ja sää olosuhteiden perusteella, todella hyvät renkaat. Isoon sähköautoon ei voisi oikeen muita renkaita suositella.
Nokian Renkaat ei ole tarkastanut tuotearvioiden alkuperää.
suosittelen tätä tuotetta
Oliko tämä arvio hyödyllinen?
on hyvät
lumimies • 8 kuukautta sitten
No eka ajattelin, että taitaa olla vähän lipsut kumit nämä kun heti ekoilla liukkailla neliveto sutii pikitielle käännyttäessä ja tuntu vähän muutenkin liukkaalle risteyksessä. Mutta sitten alkoikin tulla kanssakulkijoita 60km/h "peräedellä" vastaan ja sai ohitella minkä ehtii. Eli tais vaan olla ihan oikeasti liukasta.
Nyt monen sadan kilometrin talvikelikokemuksen jälkeen voi sanoa, että hyvät talvirenkaat on kyseessä. Vähintään yhtä hyvät kuin hakkiksen edelliset kitkat. Eikä tarvitse nastan rapinaa kuunnella. Seuraavatkin on kyllä tätä sarjaa.
Nokian Renkaat ei ole tarkastanut tuotearvioiden alkuperää.
suosittelen tätä tuotetta
Oliko tämä arvio hyödyllinen?
Kuluttajan käyttäjäkokemuksia uuteen samanlaiseen vaihdon jälkeen
Antsu2 • 9 kuukautta sitten
tosi hiljainen, hyvä ajaa ja pitää Pirkanmaan jäisillä teillä yllättävän hyvin, vert 7 v vanhaan nokian samankoiseen ja samanlaiseen suv malliin
Nokian Renkaat ei ole tarkastanut tuotearvioiden alkuperää.
suosittelen tätä tuotetta
Oliko tämä arvio hyödyllinen?
Hyvin pyörii on hiljainen ja jopa jääpito hyvä
Jackie28 • 10 kuukautta sitten
Edelliset oli R3 SUV meni hyvin 4 vuotta nämä uuset tuntuvat jopa paremmilta
Nokian Renkaat ei ole tarkastanut tuotearvioiden alkuperää.
suosittelen tätä tuotetta
Oliko tämä arvio hyödyllinen?
Hyvä ajotuntuma ja hiljaiset
Mitsu mies • 10 kuukautta sitten
Nyt 3 viikoa ajeltuna lumella jäällä ja kuivalla olen tosi tyytyväinen
Nokian Renkaat ei ole tarkastanut tuotearvioiden alkuperää.
suosittelen tätä tuotetta
Oliko tämä arvio hyödyllinen?
Hiljaiset ovat, hyvä ajaa
Jajs • 10 kuukautta sitten
Alla myt 2 viikkoa, erittäin tyytyväinen. Mutta kalliit olivat, edessä 235/19 ja takana 255/19. Auto raskas MB EQC
Nokian Renkaat ei ole tarkastanut tuotearvioiden alkuperää.
suosittelen tätä tuotetta
Oliko tämä arvio hyödyllinen?
Uudet kitkarenkaat
Anttipappa • 10 kuukautta sitten
Ostin muutama viikko sitten, ja hyviltä ovat vaikuttaneet.
Nokian Renkaat ei ole tarkastanut tuotearvioiden alkuperää.
suosittelen tätä tuotetta
Oliko tämä arvio hyödyllinen?
R5suv 19"
Kitkankalle • 11 kuukautta sitten
Kuukausi käytetty, liukkaat kokematta, mutta mukavuus ja äänettömyys isot plussat.
Nokian Renkaat ei ole tarkastanut tuotearvioiden alkuperää.
suosittelen tätä tuotetta
Oliko tämä arvio hyödyllinen?
Hiljainen kitkarengas
Touareg • 11 kuukautta sitten
Ostin pari viikkoa sitten 11 vuotta vanhojen Hakkapeliitta R2 SUV kitkojen tilalle. Nokian renkaiden laatuun voi luottaa.
Nokian Renkaat ei ole tarkastanut tuotearvioiden alkuperää.
suosittelen tätä tuotetta
Oliko tämä arvio hyödyllinen?
Rengaskoot
Lisää tietosi henkilökohtaisia rengastuloksia varten215/65 R 16 102R XL
Kokonimaksimikuorma 850 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 215 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 16 in |
| Kantavuus | 102 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
215/70 R 16 100R
Kokonimaksimikuorma 800 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 215 mm |
| Korkeus | 70 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 16 in |
| Kantavuus | 100 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
265/70 R 16 112R
Kokonimaksimikuorma 1120 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 265 mm |
| Korkeus | 70 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 16 in |
| Kantavuus | 112 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
215/60 R 17 100R XL
Kokonimaksimikuorma 800 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 215 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 17 in |
| Kantavuus | 100 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
215/65 R 17 103R XL
Kokonimaksimikuorma 875 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 215 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 17 in |
| Kantavuus | 103 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
225/60 R 17 103R XL
Kokonimaksimikuorma 875 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 225 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 17 in |
| Kantavuus | 103 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
225/65 R 17 106R XL
Kokonimaksimikuorma 950 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 225 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 17 in |
| Kantavuus | 106 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
235/60 R 17 106R XL
Kokonimaksimikuorma 950 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 235 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 17 in |
| Kantavuus | 106 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
235/65 R 17 108R XL
Kokonimaksimikuorma 1000 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 235 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 17 in |
| Kantavuus | 108 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
245/65 R 17 111R XL
Kokonimaksimikuorma 1090 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 245 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 17 in |
| Kantavuus | 111 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
245/70 R 17 110R
Kokonimaksimikuorma 1060 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 245 mm |
| Korkeus | 70 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 17 in |
| Kantavuus | 110 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
255/65 R 17 114R XL
Kokonimaksimikuorma 1180 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 255 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 17 in |
| Kantavuus | 114 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
265/65 R 17 116R XL
Kokonimaksimikuorma 1250 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 265 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 17 in |
| Kantavuus | 116 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
265/70 R 17 115R
Kokonimaksimikuorma 1215 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 265 mm |
| Korkeus | 70 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 17 in |
| Kantavuus | 115 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
215/55 R 18 99R XL
Kokonimaksimikuorma 775 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 215 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 18 in |
| Kantavuus | 99 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
215/60 R 18 102R XL
Kokonimaksimikuorma 850 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 215 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 18 in |
| Kantavuus | 102 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
225/55 R 18 102R XL
Kokonimaksimikuorma 850 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 225 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 18 in |
| Kantavuus | 102 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
225/60 R 18 104R XL
Kokonimaksimikuorma 900 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 225 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 18 in |
| Kantavuus | 104 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
235/50 R 18 101R XL
Kokonimaksimikuorma 825 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 235 mm |
| Korkeus | 50 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 18 in |
| Kantavuus | 101 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
235/55 R 18 104R XL
Kokonimaksimikuorma 900 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 235 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 18 in |
| Kantavuus | 104 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
235/60 R 18 107R XL
Kokonimaksimikuorma 975 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 235 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 18 in |
| Kantavuus | 107 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
235/65 R 18 110R XL
Kokonimaksimikuorma 1060 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 235 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 18 in |
| Kantavuus | 110 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
245/60 R 18 109R XL
Kokonimaksimikuorma 1030 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 245 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 18 in |
| Kantavuus | 109 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
255/55 R 18 109R XL
Kokonimaksimikuorma 1030 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 255 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 18 in |
| Kantavuus | 109 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
255/60 R 18 112R XL
Kokonimaksimikuorma 1120 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 255 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 18 in |
| Kantavuus | 112 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
265/60 R 18 114R XL
Kokonimaksimikuorma 1180 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 265 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 18 in |
| Kantavuus | 114 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
265/65 R 18 114R
Kokonimaksimikuorma 1180 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 265 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 18 in |
| Kantavuus | 114 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
275/65 R 18 116R XL
Kokonimaksimikuorma 1250 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 275 mm |
| Korkeus | 65 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 18 in |
| Kantavuus | 116 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
225/55 R 19 103R XL
Kokonimaksimikuorma 875 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 225 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 19 in |
| Kantavuus | 103 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
235/50 R 19 103R XL
Kokonimaksimikuorma 875 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 235 mm |
| Korkeus | 50 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 19 in |
| Kantavuus | 103 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
235/55 R 19 105R XL
Kokonimaksimikuorma 925 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 235 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 19 in |
| Kantavuus | 105 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
235/60 R 19 107R XL
Kokonimaksimikuorma 975 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 235 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 19 in |
| Kantavuus | 107 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
245/50 R 19 105R XL
Kokonimaksimikuorma 925 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 245 mm |
| Korkeus | 50 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 19 in |
| Kantavuus | 105 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
245/55 R 19 107R XL
Kokonimaksimikuorma 975 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 245 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 19 in |
| Kantavuus | 107 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
255/50 R 19 107R XL
Kokonimaksimikuorma 975 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 255 mm |
| Korkeus | 50 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 19 in |
| Kantavuus | 107 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
255/55 R 19 111R XL
Kokonimaksimikuorma 1090 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 255 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 19 in |
| Kantavuus | 111 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
265/50 R 19 110R XL
Kokonimaksimikuorma 1060 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 265 mm |
| Korkeus | 50 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 19 in |
| Kantavuus | 110 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
235/50 R 20 104T XL
Kokonimaksimikuorma 900 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 235 mm |
| Korkeus | 50 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 104 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
235/55 R 20 102R
Kokonimaksimikuorma 850 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 235 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 102 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
235/55 R 20 105R XL
Kokonimaksimikuorma 925 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 235 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 105 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
245/45 R 20 103T XL
Kokonimaksimikuorma 875 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 245 mm |
| Korkeus | 45 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 103 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
245/50 R 20 105R XL
Kokonimaksimikuorma 925 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 245 mm |
| Korkeus | 50 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 105 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
255/45 R 20 105T XL
Kokonimaksimikuorma 925 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 255 mm |
| Korkeus | 45 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 105 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
255/50 R 20 109R XL
Kokonimaksimikuorma 1030 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 255 mm |
| Korkeus | 50 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 109 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
255/55 R 20 110R XL
Kokonimaksimikuorma 1060 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 255 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 110 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
265/45 R 20 108T XL
Kokonimaksimikuorma 1000 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 265 mm |
| Korkeus | 45 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 108 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
265/50 R 20 111R XL
Kokonimaksimikuorma 1090 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 265 mm |
| Korkeus | 50 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 111 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
275/40 R 20 106T XL
Kokonimaksimikuorma 950 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 275 mm |
| Korkeus | 40 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 106 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
275/45 R 20 110T XL
Kokonimaksimikuorma 1060 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 275 mm |
| Korkeus | 45 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 110 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
275/50 R 20 113R XL
Kokonimaksimikuorma 1150 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 275 mm |
| Korkeus | 50 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 113 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
275/55 R 20 117R XL
Kokonimaksimikuorma 1285 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 275 mm |
| Korkeus | 55 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 117 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
275/60 R 20 115R
Kokonimaksimikuorma 1215 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 275 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 115 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
275/60 R 20 116T XL
Kokonimaksimikuorma 1250 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | A |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 275 mm |
| Korkeus | 60 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 116 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
285/40 R 20 108T XL
Kokonimaksimikuorma 1000 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 73 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 285 mm |
| Korkeus | 40 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 108 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
285/45 R 20 112T XL
Kokonimaksimikuorma 1120 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 73 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 285 mm |
| Korkeus | 45 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 112 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
285/50 R 20 116R XL
Kokonimaksimikuorma 1250 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 73 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 285 mm |
| Korkeus | 50 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 116 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
305/40 R 20 112T XL
Kokonimaksimikuorma 1120 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 73 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 305 mm |
| Korkeus | 40 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 20 in |
| Kantavuus | 112 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
235/50 R 21 104R XL
Kokonimaksimikuorma 900 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 235 mm |
| Korkeus | 50 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 21 in |
| Kantavuus | 104 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
265/40 R 21 105T XL
Kokonimaksimikuorma 925 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 265 mm |
| Korkeus | 40 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 21 in |
| Kantavuus | 105 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
275/40 R 21 107T XL
Kokonimaksimikuorma 975 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 275 mm |
| Korkeus | 40 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 21 in |
| Kantavuus | 107 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
275/45 R 21 110T XL
Kokonimaksimikuorma 1060 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 275 mm |
| Korkeus | 45 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 21 in |
| Kantavuus | 110 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
275/50 R 21 113R XL
Kokonimaksimikuorma 1150 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 275 mm |
| Korkeus | 50 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 21 in |
| Kantavuus | 113 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
285/40 R 21 109T XL
Kokonimaksimikuorma 1030 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 73 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 285 mm |
| Korkeus | 40 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 21 in |
| Kantavuus | 109 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
285/45 R 21 113T XL
Kokonimaksimikuorma 1150 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 73 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 285 mm |
| Korkeus | 45 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 21 in |
| Kantavuus | 113 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
315/35 R 21 111T XL
Kokonimaksimikuorma 1090 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | C |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 73 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 315 mm |
| Korkeus | 35 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 21 in |
| Kantavuus | 111 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
315/40 R 21 115T XL
Kokonimaksimikuorma 1215 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 73 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 315 mm |
| Korkeus | 40 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 21 in |
| Kantavuus | 115 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
275/40 R 22 107T XL
Kokonimaksimikuorma 975 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 275 mm |
| Korkeus | 40 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 22 in |
| Kantavuus | 107 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
275/50 R 22 115R XL
Kokonimaksimikuorma 1215 kg, maksiminopeus 170 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | A |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 275 mm |
| Korkeus | 50 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 22 in |
| Kantavuus | 115 |
| Nopeusindeksi | R |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
285/40 R 22 110T XL
Kokonimaksimikuorma 1060 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 73 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 285 mm |
| Korkeus | 40 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 22 in |
| Kantavuus | 110 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
285/45 R 22 114T XL
Kokonimaksimikuorma 1180 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 73 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 285 mm |
| Korkeus | 45 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 22 in |
| Kantavuus | 114 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
315/35 R 22 111T XL
Kokonimaksimikuorma 1090 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 73 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 315 mm |
| Korkeus | 35 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 22 in |
| Kantavuus | 111 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
HL275/50 R 22 116T XL
Kokonimaksimikuorma 1250 kg, maksiminopeus 190 km/h
Muista
- Valitse aina rengas, joka vastaa mahdollisimman hyvin omia käyttötarpeitasi. EU-rengasmerkinnän kolmen ominaisuusluokan lisäksi renkaan turvallisuuteen ja suorituskykyyn vaikuttaa useita muitakin tekijöitä, jotka rengaskehittäjät ja testaajat ottavat huomioon suunnittelussa ja testauksessa.
- Vaikka uudet merkinnät parantavat eri rengasmallien vertailtavuutta, valintapäätöksen tueksi on syytä hankkia lisätietoa asiantuntevilta rengasmyyjiltä ja puolueettomista lehtitesteistä.
- Renkaan märkäpitoluokitus ei kerro talvirenkaan soveltuvuudesta pohjoisen talveen. Merkintä voi johtaa jopa harhaan ja vaarantaa liikenneturvallisuutta. Vaativissa ja vaihtelevissa talvikeleissä renkaiden tärkeimmät turvallisuusominaisuudet ovat jääpito ja lumipito.
| EU-merkinnät | Arvo |
|---|---|
| Rullausvastus | B |
| Märkäpitoluokka | D |
| Melutaso | B |
| Melu dB | 71 dB |
| Jääpito | Kyllä |
| 3PMSF | Kyllä |
| Kokomerkintätiedot | Arvo |
|---|---|
| Leveys | 275 mm |
| Korkeus | 50 |
| Rakennuskoodi | R |
| Vanne | 22 in |
| Kantavuus | 116 |
| Nopeusindeksi | T |
| Valmistajan oletuskoko | Kyllä |
NOKIAN TYRES HAKKAPELIITTA® R5 SUV - Automedioiden vertailutestit
![]()
Jaettu 3.sija
- Motor 03/2026 | Norja | Jaettu 3.sija
![]()
Testivoittaja
- Tuulilasi 11/2022 | Suomi | Testivoittaja
![]()
Testivoittaja
- Vi Bilägare 13/2022 | Ruotsi | Testivoittaja
![]()
Testivoittaja
- Motor 9/2022 | Norja | Testivoittaja

LISÄÄ PITOA ÄÄRITILANTEISIIN
Talvi voi olla arvaamaton ja vaarallinen, mutta renkaat eivät saa olla. Nokian Tyres Hakkapeliitta R5 SUV on suunniteltu toimimaan ennakoitavasti vaihtelevissa pohjoisen talven olosuhteissa, märästä asfaltista jäähän ja lumeen. Double Block Grip -muotoilu tukee vahvaa pitoa ja tasapainoista ajettavuutta, kun taas Arctic Grip Crystals -pitokiteet auttavat varmistamaan luotettavan jääpidon. Mikroskooppiset pitokiteet toimivat kuin sisäänrakennetut nastat luoden kulutuspintaan lukemattomia tartuntareunoja, jotka vahvistavat pitoa.
Katso video
SISÄÄNRAKENNETTUA SUOJAA
Talviset tiet voivat tuoda mukanaan monenlaisia haasteita lumesta ja jäästä kuoppiin sekä epätasaisiin tienpintoihin. Hakkapeliitta R5 SUV:n vahva runkorakenne tukee vakautta ja kestävyyttä vaativissa talviolosuhteissa. Aramidivahvistetut sivupinnat auttavat suojaamaan rengasta iskuilta, kuopilta ja viilloilta. Sivupinnan kumiseokseen lisätty vahva aramidikuitu vahvistaa renkaan rakennetta ja auttaa suojaamaan rengasta arjen tievaurioilta. Rengasvauriot voivat tulla kalliiksi, mutta aramidivahvistetut sivupinnat auttavat vähentämään rengasrikkoja.

TASAPAINOA AJAMISEEN
Hakkapeliitta R5 SUV on suunniteltu vastaamaan suurten ja tehokkaiden ajoneuvojen vaatimuksiin. Pintakumiseos yhdistää talvipidon, vakauden ja kestävyyden säilyttäen samalla joustavuutensa laajalla lämpötila-alueella. Alhainen vierintävastus vähentää liikkumiseen tarvittavaa energiaa, mikä tukee taloudellista ajamista ja auttaa pidentämään sähköautojen toimintamatkaa.

PITOA PINNAN ALLA
Arctic Grip Crystals ovat mikroskooppisen pieniä pitokiteitä, jotka on sekoitettu pintakumiseokseen. Ne toimivat kuin renkaaseen sisäänrakennetut nastat muodostaen teräviä ja kestäviä pitoreunoja kumin sisälle. Renkaan kuluessa pintaan paljastuvat uudet kiteet auttavat ylläpitämään pitoa ja tarjoavat lisävarmuutta talviolosuhteissa.

VARMAA PITOA JA AJETTAVUUTTA
Double Block Grip -muotoilu parantaa renkaan pitoa ja ajettavuutta. Tämä näkyy etenkin renkaan olka-alueilla. Kuviopalojen jäykkä rivi alkaa keskeltä ja jakautuu kahtia kohti olka-alueita. Kasvanut kosketuspinta-ala lisää renkaan kontaktia tiehen, mikä parantaa pitoa liukkailla teillä.

KESTÄVYYTTÄ JA SUOJAA
Hakkapeliitta R5 SUV:n aramidivahvistetut sivupinnat parantavat renkaan kestävyyttä iskuja ja viiltoja vastaan. Samaa materiaalia käytetään usein, kun vaaditaan poikkeuksellista kestävyyttä. Aramidikuiduilla vahvistettu sivupintarakenne auttaa suojaamaan rengasta kuoppien, reunakivien ja karheiden tienpintojen aiheuttamilta vaurioilta.

ÄLYKÄS ALUSTA ALKAEN

TIEDÄT MILLOIN ON AIKA VAIHTAA
Patentoitu talvikulumisvaroitin Winter Safety Indicator (WSI) auttaa seuraamaan jäljellä olevaa urasyvyyttä koko renkaan käyttöiän ajan. Kulumisindikaattori näyttää kulutuspinnan millimetreinä lumihiutalesymbolin avulla. Lumihiutale pysyy näkyvissä, kunnes kulutuspintaa on jäljellä neljä millimetriä. Kun lumihiutale on kulunut pois, uusien talvirenkaiden ostaminen on suositeltavaa, jotta ajaminen pysyy turvallisena.

Hakka-turva rikkoutumisen varalle
Asiakasetumme sinulle on onni onnettomuudessa!
Yllättävä este tiellä voi rikkoa renkaan tapaturmaisesti. Hakka-turva korvaa korjauskelvottomaksi vaurioituneen renkaan veloituksetta!

Nokian Tyres Hakka®- ja Hakkapeliitta®-renkaille on myönnetty Avainlippu-merkki
Kaikki Nokian Tyres Hakkapeliitta®- ja Nokian Tyres Hakka® -henkilöauton ja pakettiauton renkaat valmistetaan Nokian-tehtaalla, missä myös tuotekehitys sijaitsee. Tuotteet myös testataan Suomessa. Osoituksena korkeasta kotimaisuusasteesta Hakkapeliitta®-talvirenkaille ja Hakka®-kesärenkaille on myönnetty Avainlippu-merkki. Tunnus voidaan myöntää Suomessa valmistetulle tuotteelle tai palvelulle, jonka kotimaisuusaste on vähintään 50 prosenttia sen omakustannusarvosta.

MEDIALLE
Tervetuloa aineistopankkiimme! Täältä löydät tiedotteita, valokuvia, videoita ja muuta lähdemateriaalia uudesta tuotteestamme. Aineistoa saa käyttää vapaasti, jos lähde mainitaan.
SIIRRY MEDIAHUONEESEEN
ENTÄ KESÄRENKAAT?
Nokian Renkaiden kesärengasvalikoima tarjoaa erinomaista ajettavuutta, mukavuutta ja suorituskykyä vaihteleviin kesäkeleihin. Valitse ajoneuvoosi ja ajotarpeisiisi sopivat renkaat.
KATSO VALIKOIMA
VASTUULLISUUS OSANA TOIMINTAAMME
Vastuullisuus on olennainen osa Nokian Renkaiden toimintaa. Tutustu vastuullisuustavoitteisiimme, toimenpiteisiimme ja tuloksiimme vastuullisuus-sivuillamme.
TUTUSTU VASTUULLISUUSSIVUIHIMME








